2016-11-30

YAMASHIRO SENSEI

Yamashiro Hironobu 8 Dan Kendo Hanshi

Hironobu Yamashiro urodził się na Okinawie w 1940 r. Praktykuje kendo od szkoły podstawowej. Wybierając uniwersytet, zdecydował przeprowadzić się do Tokio i rozpocząć studia na Uniwersytecie Kokushikan, na którym był jednym z najbardziej uzdolnionych zawodników kendo. Bezpośrednio po ukończeniu studiów zamieszkał na Hokkaido, gdzie zawodowo realizował się jako nauczyciel oraz dyrektor liceów w kilku miastach. Laureat wielu nagród w dziedzinie rozwoju wychowania fizycznego oraz kendo, w tym jednej z najbardziej prestiżowych – nagroda za wkład w rozwój kendo przyznawana przez Japońskie Stowarzyszenie Szkolne Kendo (2008 r.) Obecnie pełni również funkcje wiceprezesa Stowarzyszenia Kendo Hokkaido oraz prezesa Federacji Kendo Sapporo, jest także konsultantem oraz doradcą kendo przy Wszechjapońskiej Federacji Kendo (ZNKR).

Kilka słów sensei Yamashiro o kendo:
Można powiedzieć, że moje życie z kendo było bardzo satysfakcjonujące. Mimo to nie zamierzam spoczywać na laurach. Jestem świadomy, że jedynym sposobem odwdzięczenia się wszystkim za te dobre rzeczy, które mnie od nich spotkały, jest dalej rozwijać się, mając wciąż na uwadze podstawowe zasady kendo. Dlatego mam silne postanowienie kroczyć tą drogą jeszcze dalej, zatem wciąż proszę o nieustające wsparcie i porady. Krzyżując miecze poznajemy się i rozwijamy – ta maksyma towarzyszyła mi, gdziekolwiek mieszkałem, za co jestem ogromnie wdzięczny moim nauczycielom.

 

 

Yamashiro sensei odwiedził dotychczas Polskę trzy razy, przebywając we Wrocławiu w latach 2015, 2016, 2017. Fundacja NAMI oraz nasz klub zorganizowały w tym czasie jedne z największych zgrupowań kendo, które miały miejsce przez ostatnie lata w Polsce. Mamy nadzieję że wiedza, którą przekazuje sensei na zawsze pozostanie w naszym Dojo.